Home / technology

technology

Japonia plane për dërgimin e satelitit me lazer në 2026

Inxhinierët në firmën satelitore japoneze JSAT kanë lajmëruar një plan të ri për të dërguar një satelit të pajisur me lazer në orbitë për të ndimuar në pastrimin e atmosferës së Tokës. Kompania planifikon ta dërgojë këtë sateli në hapësirë në 2026 për të identifikuar masa ndotje dhe tërhqeur ato. …

Read More »

SHBA, Twitter forcon rregullat kundër fake news mbi COVID-19

Twitter i forcoi sërish rregullat e tij për të luftuar keqinformimin në lidhje me pandeminë, duke zgjeruar llojet e mesazheve që mund t’u sinjalizohen përdoruesve si potencialisht “mashtruese” ose “të diskutueshme”. Rrjetet sociale po konkurrojnë për të frenuar valën e lajmeve të rreme, teoritë e komplotit, thashethemet dhe barnat-mrekulli të …

Read More »